fbpx

Předehra klimatických změn

Už nebudu mlčet, už ne!
20 let jsem mlčela a chovala se, jak ode mne společnost očekávala, tak abych nevyčuhovala a nechala konzum, konzumem. Už ne. Tehdy mi bylo 21, když jsem prvně na vědecké konferenci viděla a slyšela přednášky o modelovaných scénářích vývoje klimatu a důsledcích globálního oteplování. Byla jsem v šoku. Přijela jsem domů a spravovala jsem okolí o poznaných skutečnostech, snažila jsem se ostatní přesvědčit, co se děje, bylo to jako bych tesala do kamene pírkem. Sama sebe jsem přesvědčila, že se ty modely musí mýlit, protože jinak…

Na klima tu nebylo správné klima

Bylo to v době, kdy Václav Klaus hlásal přesný opak. Tedy popíral samou podstatu problému – existenci globálního oteplování. Již tehdy bily vědecké kapacity na poplach a volali po rychlé změně. Jenže společnost na to nebyla připravena, musela by omezit svůj růst, své blaho. Bylo tepleji, ale nic hrozného se nedělo. Kdo by si tehdy uměl představit, že to může vést k neobyvatelné Zemi?

Tehdy byl tlak na vědce, aby jednoznačně prokázali, že je globální oteplování způsobené člověkem, aby stanovili míru antropogenního vlivu. Jasně, klima není stabilní systém, funguje ve vlnách podle oslunění atd, takže, co když je teď jen přirozená vlna oteplení? No podle cyklů dob ledových a meziledových se nacházíme na konci doby meziledové a v takové době je klima značně nestabilní, takže vyloučit se to nedá. Alarmující je míra a gradient oteplení v tak krátkém časovém úseku nápadně korelující s vypouštěním skleníkových plynů – vážně je ještě třeba dokazovat, že akce vyvolává reakci?
Snaha studovat klima do hloubky, pochopit souvislosti a stanovit příčiny a následky nás stála několik desítek let, drahocenný čas, kdy nebylo ještě tak bolestné provést změny, které nás zavedou na stezku jen mírného růstu globální teploty. Ať už byl tenkrát požadavek jakkoliv motivovaný, tak výsledkem je, že teď už není zpochybňován fakt, zda člověk ovlivňuje globální klima prostřednictvím hlavně skleníkových plynů. No sláva!

Jsou vidět snahy o šíření informací o problematice, ale společnost jim nedává pozornost, nechce. Je to tolik práce? Pochopit, že naše děti už nemusí vyrůst do prostředí, které je vhodné pro život? My to rozhodujeme, my s tím TEĎ něco ještě můžeme dělat!

Spasitelka Gréta?

A pak přišla Gréta (Thunberg) a vypadalo to nadějně. Něco se hnulo. Já jsem ji obdivovala a byla jsem ráda, že ze mě někdo tu tíži sejmul. Že se někdo chopil praporu a hrdě jen nese. Jenže ho nedonesla daleko, ale zase byla ukamenována, zesměšněna, umlčena. Snad alespoň zasadila semínko pochybností a úvah, které můžeme nechat vyrůst. Byla moc radikální?

V posledních letech byli důležitější celospolečenská témata k řešení covid, válka na Ukrajině

Jenže náš vliv na klima úplně nejde odsunout na později. Nepočká to! Je potřeba, aby si každý uvědomil, že se musí stát změna. My musíme udělat změnu! Už jste si mě zaškatulkovali mezi klimatické aktivisty, kterým jste se ať vědomě, nebo nevědomě rozhodli nevěnovat pozornost? Jsem moc radikální?

Jasně, já to chápu, máte jiné starosti. Jak vydělat dost peněz, abyste si užili důchod…kam jet na dovolenou, nebo jaké si koupit auto a kde ho pak zaparkovat… Njn, úplně mi naskakuje písnička ze Šakalích let – ….A Vaše saka auta Vám posere pták….
Já to chápu, ale zkuste na chvilku myslet globálně. Kam asi pojedou na dovolenou za 20 let Vaše děti/vnoučata? A myslíte si, že výše důchodu bude Váš největší problém v roce 2043? 

Po 20 letech jsme připraveni?

Uplynulo 20 let a společnost na to téma stále není připravena, musela by omezit svůj růst, své blaho. Už se sice dějí věci, jako třeba extrémy – suché roky, tornáda na Moravě, neuhasitelný oheň v národním parku České Švýcarsko, podivné nemoci.
Kdo si ale umí představit, že to může vést k neobyvatelné Zemi?

Co když nebude společnost nikdy připravená, prostě to necháme osudu?

Já ne!

Už není čas! Ano, je to závod z časem a času má každý málo. Zbude ho dost na změnu, která znamená lepší životní podmínky v dalších 50-100 let?
Proto už nemohu mlčet, každý by měl něco udělat. Jako vážně – každý!

„Jsme první generace, která opravdu pociťuje globální změny klimatu a poslední, co s tím může něco dělat“

je slavný výrok bývalého amerického prezidenta Baraka Obamy.

Nebudu Vás o ničem přesvědčovat, jen Vám tu chci prezentovat, co se stane, až dotikají klimatické hodiny.

Záblesk naděje klimatických hodin

Když se objevily klimatické hodiny na Letné, tak jsem si říkala. Ty jo, tak přeci.. Někdo to tu sleduje, někdo se odváží. Sice jen na chvilku (hodiny byly instalované ca týden), ale vystrčil růžky, rozvířil debatu a to je super!
Jenže všechny články, které se o klimatických hodinách objevily, byly na jedno brdo. Všude stejné informace, které byly hoodně obecné a nikam nevedly. Chybělo tam zásadní vysvětlení, co se stane, až hodiny dotikají, chybělo tam prohlášení, že to není daný proces, ale lze s tím něco dělat, chyběl tam ten manifest, co má každý udělat… a TO já Vám přesně chci napsat. Dočetla jsem se totiž podrobnosti v reportu IPCC, kde je shrnuto vše. Naše dosavadní vědění, modely, znalosti koncentrované do jednoho dokumentu. Pro ty, co se nebojí angličtiny ke stažení ZDE.
Více informací v následujícím blogovém článku, který vyjde v den, kdy Klimatické hodiny ukáží 6 let (20. července 2023).

„Nesmíme ztratit ani den“

prohlásil v březnu António Gutteres, generální tajemník Spojených národů jako reakci na report IPCC.

A pokud si říkáte, že něco udělat chcete, tak se přidejte k mé výzvě, která bude probíhat na konci srpna ve skupině Jak zastavit čas klimatických hodin.

WASTEmANKA

Autorka online kurzu, který promění jakoukoliv domácnost v udržitelnou – Očista domova 🙂

Ukazuji lidem cestu k udržitelnějšímu způsobu života bez nadbytečných odpadů, které by tu po nás zůstaly tisíce let. Způsobu, který zlepšuje životní prostředí každého z nás.“

Chcete o mně vědět více? Můj příběh se dočtete zde >>

Napsat komentář

[instagram-feed]