fbpx

My, zachránci planety

aneb když si člověk pustí štáb do bytu…

Byla to hurá akce, vše se odehrálo během několika dní začátkem dubna. Našla jsem poptávku na natáčení ve fb skupině Na cestě k zero waste, kterou dost sleduji. Na poptávku Šárky Kabátové nikdo moc nereagoval, chtěla někoho z Prahy, tak jsem napsala, že mě to zajímá. Po pár dotazech přes messenger jsme se domluvily, natáčení mělo proběhnout ještě tentýž týden a to u mě v bytě. Když to zpětně hodnotím, tak to bylo fakt narychlo a možná to byl první „kámen úrazu“.

Přípravy na natáčení

Po prvotní domluvě následoval plán, co vlastně budeme točit. Chtěla jsem znát dopředu otázky rozhovoru, paní Kabátová mi napsala pár témat, která jsem si připravila. Vlastně jsem neměla moc představu, co konkrétně u sebe doma mohu ukázat a co vlastně by štáb chtěl točit. Nicméně doma započaly přípravy, všeobecný a zběsilý úklid rovnající se vánočnímu. Navíc jsem si připravila řeč, kterou jsem ale bohužel nakonec nepoužila 😉

DEN natáčení

Když nastal den natáčení, tak jsem sice byla nervózní, ale hlavně zvědavá a natěšená. Ta představa, že budu moci promluvit a ukázat lidem bezobalové nakupování byla tak lákavá, že překryla nervozitu i strachy.

Štáb se sestával z režisérky, kameramana a reportérky. Všichni se chovali přirozeně a profesionálně. Já jsem po pár otázkách znejistěla, jelikož se moje odpovědi moc režisérce nehodily. Snažit se mluvit, jak ona chtěla mi moc nešlo, tak jsem chvíli tápala, říkala, co mě napadlo a pak jsme vyrazili do bezobalového obchodu Naber si, tam už jsem byla jen jako „figurína“. Nakoupila jsem si, co jsem chtěla. Poslechla jsem si, co povídá paní, které patří obchod a bylo to.

Po natáčení

Byla jsem chvíli euforická, jak to pěkně šlo, ale brzy mě přepadly černé myšlenky. Jak to vlastně dopadne? Jestli se rozhovor podaří dobře nastříhat a jestli se do vysílání dostanou spíš podařené pasáže, nebo ty méně podařené…Měla jsem z toho špatné spaní a ještě skoro týden jsem si vyčítala, že jsem neřekla všechno, co jsem chtěla.

Co jsem neřekla?

Chtěla jsem víc mluvit o třídění odpadu, chtěla jsem ukázat, jak třídím olej, protože to považuji za hodně důležité. Režisérka olej točit nechtěla, podle ní to měl být díl o zero waste (od paní Kabátové jsem měla info, že díl bude o lidech, kteří šetří planetu), tak tam přeci nebudu plést třídění.

Chtěla jsem ukázat všechny typy sáčku, které nahrazují igeliťáky – na to moc nezbyl čas.

Chtěla jsem vyzdvihnout budoucnost a odkaz dalším generacím. Fakt, že naše děti a jejich děti se budou zabývat mikroplasty, které vzniknou z našich odpadků a budou muset řešit narůstající problémy s nimi. Je to podobné jako odkazy, které jsme dostali my – freony, DDT, PCB.

Chtěla jsem mluvit obecněji o motivaci k redukci odpadu i konkrétněji o více věcech, které doma dělám. Vy, kteří čtete můj blog, tak o nic z nevyřčených témat nepřijdete. O olejích jsem už psala tady, igelitové sáčky mám vyřešené tady a další témata zpracovávám a budou součástí nové dobrodružné 100 denní výzvy s názvem HRAna zachránce planety – tento název vznikl mnohem dříve než natáčení. Dost možná byl název pořadu inspirován právě mou výzvou!

Nesplněné sliby

Při vysílání jsem se ptala na autorizaci. Úplně nejraději bych se podívala na natočené a sestříhané video a až pak ho schválila. Tento postup prý není možný a dostala jsem papír se souhlasem předem, který jsem holt podepsala. Alespoň jsem se domluvila, že mi dají vědět až bude díl online, abych se podívala jako jedna z prvních. Nedali. O videu jsem se dozvěděla od sousedky pár týdnů po zveřejnění.

Dalším slibem bylo, že bude ve videu odkaz na můj web, ani tomuto slibu štáb nedostál. Když jsem psala paní Kabátové a ptala jsem se, tak prý není problém odkaz na web doplnit. Tak třeba opravdu bude.

Výsledek posuďte Vy

Výsledek, tedy vysílání Seznam zpráv, díl My, zachránci planety můžete shlédnout ZDE. Přes všechny ty peripétie musím říct, že nelituji, že jsem do toho šla. I když jsem si představovala řadu věcí jinak, mám teď zkušenost a vzniknul pořad, ze kterého až mrazí v zádech.

PS: Na nadpis článku se moc nedívejte, z toho taky nejsem nadšená…

WASTEmANKA

Autorka online kurzu, který promění jakoukoliv domácnost v udržitelnou – Očista domova 🙂

Ukazuji lidem cestu k udržitelnějšímu způsobu života bez nadbytečných odpadů, které by tu po nás zůstaly tisíce let. Způsobu, který zlepšuje životní prostředí každého z nás.“

Chcete o mně vědět více? Můj příběh se dočtete zde >>

Napsat komentář

[instagram-feed]