fbpx

Aby Vám z HRAbání nehráblo

můžete ho brát třeba jako hru na záchranu živin.

Říjen a listopad jsou měsíce, kdy na každé zahrádce probíhá příprava na zimní sezónu.

Každý zahrádkář má svůj seznam, který obsahuje třeba řez stromků, vázání a sestřih okrasných travin, sklizení poslední zeleniny, ochranu choulostivých rostlin před mrazy a hlavně HRABÁNÍ LISTÍ.

Hrabání je spojené s pěstováním stromů. Stromy, které nám celý rok dělaly příjemný stín, útočiště pro zpěvné ptáky a často nám daly celou svou úrodu teď dávají svůj poslední dar v tomto roce – listy plné živin.

Padání listí mě vždycky fascinovalo. Ráda jsem běhala pod stromy a chytala lístky, nebo jen pozorovala ten pomalý kolíbavý pád a tipovala kam lístek dopadne. Taky mě každý rok znovu a znovu učarovává ta pestrá paleta barev s nenapodobitelnými přechody mezi barvami. I hrabání listí si užívám a nechápu, jak někdo může tuto krásnou práci nechávat hlučným fukarům, které stejně neudělají tak pěknou hromádku jako hrábě.

Vzít hrábě a udělat hromadu umí každý a určitě rády pomohou i děti. Když už listí nahrabete na hromadu a děti se s hromadou řádně vyřádí, tak nastává otázka – co s ním?

Jak listí efektivně využít?

NECHAT hromadu na zahradě – určitě potěšíte leckteré zahradní živočichy, když jim z hromady listí vznikne úkryt a zimoviště. Nicméně hromada zabere nějaké místo a rozhodně nesmí zůstat na trávníku. Na jaře můžete zplihlou hromadu listí zarýt do záhonků a podpořit tak růst mladých plodin a květin. i tak budete muset řešit na jaře co s hromadou.

Použít jako MULČ – rozprostřít na záhonek, nebo kolem trvalek, kde listí zetlí a změní se v humus a živiny. Když trvalky, či plodiny využijí živiny z listí, tak se uzavře jejich koloběh.

Vyhodit do KOMPOSTÉRU – listí perfektně doplní trávu v kompostéru za vzniku směsi s vyváženým poměrem uhlíku a dusíku (C:N), ideální poměr je 2-3 díly hnědého materiálu (například listí) ku dílu zeleného materiálu (například trávy).

Na každou zahrádku patří kompostér, nejmenší verze nezaberou ani 1 m2, ale za to udělají hodně užitku – nemusíte kupovat hnojivo. Jestli kompostér nemáte, nebo ten Váš dosluhuje, pak Vám přijde vhod e-book, kde představuji typy kompostérů na českém trhu s jejich výhodami a nevýhodami. Nevěřila bych, že je takový rozdíl v užitných vlastnostech a hlavně v životnosti kompostérů.

Vytvořit LISTOVKU – nemáte-li kompostér, můžete si v pytli založit kompost pouze z listí (tzv. listovku). Stačí pytel naplnit listím, ve spodní části propíchat (vytvořit odtokové otvory), zalít konví vody a pytel zavřít. Takto ponechaný kompost bude zrát něco přes rok. Listovku lze použít například při pěstování pokojových rostlin nebo rostlin v nádobách (například na terase), ale i při výsevu semínek.

Kam listí vyhodit?

Je několik důvodů, kdy dojdete k závěru, že listí vyhodíte:

  • listí je moc, nevejde se do kompostéru
  • nemáte místo na listovku, ani na hromadu listí
  • trvalky i záhonky máte zamulčované
  • listí je napadené chorobou
  • jedná se o listí z ořešáku nebo kaštanu, které je příliš tuhé

Když nezbývá než se s cenným zdrojem živin rozloučit a nechat užitek jiným, tak máte také několik možností, kam listí vyhodit:

Kontejner na bioodpad – pokud nemáte kontejner na bioodpad u domu, určitě se porozhlédněte v širším okolí, nebo poptejte na úřadě vaší obce. Obce mají totiž povinnost bioodpad umožnit třídit. Z kontejneru putuje bioodpad do průmyslových kompostáren, či bioplynových stanic, které ho zpracovávají.

Sběrný dvůr – já jsem našla velký kontejner asi 400 metrů od domu a v pytlích tam již nevyužitelné listí odnesla. Pokud nechcete hledat a nevíte, kde by mohl být kontejner na bioodpad, tak vsaďte na sběrný dvůr.

Popelnice na směsný odpad- tuto volbu naprosto NEdoporučuji. Když vyhodíte listí do popelnice na směsný odpad, tak sice přírodě nijak neublížíte (tak jako, když tam vhodíte PET láhev), ale taky nepomůžete. Ze směsné popelnice již Vaše listí nikdo nevyužije. Buď skončí na skládce, kde bude zbytečně zabírat místo, nebo ve spalovně, kde je často problém s vlhkostí.

Spálením uvolníte CO2

Pokud Vás napadá si listí na zahradě spálit, tak budete mít buď problémy s vlhkostí Vy, nebo naopak je listí suché a lítavé. Bylo-li listí suché, lze předpokládat, že bylo sucho a okolí ohniště bude mít tendenci oheň šířit. Dejte si tedy pozor. Pálení listí rovněž NEdoporučuji, jelikož tím uvolníte stromy pracně nasbíraný uhlík zpět do ovzduší, což je v době globálního oteplování jistě nežádoucí jev.

Když už víte co s listím, tak podobně můžete zacházet i s ostatním bioodpadem ze zahrady. Chcete-li si ujasnit možnosti třídění a využití bioodpadu v bytě, tak Vás doporučuji již zmíněný e-book.

WASTEmANKA

Autorka online kurzu, který promění jakoukoliv domácnost v udržitelnou – Očista domova 🙂

Ukazuji lidem cestu k udržitelnějšímu způsobu života bez nadbytečných odpadů, které by tu po nás zůstaly tisíce let. Způsobu, který zlepšuje životní prostředí každého z nás.“

Chcete o mně vědět více? Můj příběh se dočtete zde >>

Napsat komentář

[instagram-feed]