fbpx

Kam patří odpady z McDonald’s a KFC?

Když člověk jede z Prahy po D1 na jižní Moravu, tak po té nekonečné cestě vezme zavděk i jídlem, které normálně příliš nevyhledává. A právě to se stalo mně. Nutno říct, že děti jsou z hranolek a všeho ostatního ve fast foodových kolosech nadšené více. Syn počítá kilometry, kdy už bude to vysněné jídlo…

Když už to bylo nutné zastavení, tak jsem ho využila k průzkumu o odpadech. Vzhledem k tomu, že oběd pro 5 je již docela slušný vzorek, tak jsem měla možnost srovnat používání brček, recyklovaného papíru i značení na obalech. Jak tedy vypadá stopa po rodinném obědu v KFC a McDonalds?

KFC

Na krabičky používají recyklovaný papír s certifikací FSC, což jsou lesy s trvale udržitelnou těžbou. Ostatní obaly byly označené nápisem – Prosíme pomáhejte s KFC pečovat o životní prostředí a nakládejte s tímto obalem zodpovědně. Prosíme vhoďte obal do vhodné odpadové nádoby. Tento nápis je u recyklační značky, která je prázdná, takže není jasné, do kterého kontejneru tedy obal hodit. Správně by tam mělo být PAP, nebo číslo.

Dobře, poznám papír, ale oni mají ten stejný nápis na papírovém kelímku, který má poplastovaný vnitřek. A navíc obaly od smaženého kuřete, mastných hranolek nebyly po použití čisté. Mastný papír do barevného kontejneru nepatří! Mnohem lepší by byl nápis – prosíme vhoďte do kontejneru na papír, pokud ovšem nejsou obaly mastné.

Všechny naše obaly mastné byly, patří tedy do směsného odpadu, případně je možné (mimo kelímku) je natrhat na menší kousky a vhodit do bioodpadu.

Ještě poslední poznámka – v KFC jsme v nápojích dostali plastová brčka. Brčka jsou sice z plastu, ale z několika druhů, jsou nerecyklovatelná – nepatří do kontejneru na plast. Proto již několik let probíhá kampaň za náhradu plastových brček, do KFC ještě bohužel nedorazila…

McDonald’s

Začnu od brček – používají papírová brčka – HURÁ. Nicméně, když jsme objednali nápoje v drive-in, tak nám je dali v PET lahvích – když nám do auta přistály 3 malé PETky – bylo to jako 3 granáty – z toho pohledu se mi zježily všechny chlupy na těle, ach jo 🙁

Do krabiček od hamburgerů dávají na dno pevnější snad voskovaný papír, díky němu k mému překvapení nebyly krabičky umaštěné a alespoň velká část krabiček mohla v klidu spočinout v papírovém kontejneru. Obal od hranolek nemá šanci zůstat neumaštěný a tak putoval do směsného koše.

Informace na webu

Nedalo mi to a mrkla jsme se i na internetové stránky kolosů, abych srovnala jejich prezentaci.

McDonald’s má celou odrážku o odpovědnosti a surovinách. Následující prohlášení mě natolik zaujalo, že jsem si ho zkopírovala: „Snižujeme množství používaných plastů a do roku 2025 jsme si na globální úrovni vytýčili následující cíle:

  • Všechny obaly i bioodpad ve všech našich restauracích budeme třídit a posílat k dalšímu využití.
  • Všechny obaly budou z obnovitelných, recyklovaných nebo certifikovaných zdrojů.“

Zkusím časem zkontrolovat, jestli tam jen neposouvají rok…

KFC na webu prezentují kvalitu surovin – čerstvost a lokálnost zdrojů, ale z hlediska odpadů nic.

Svým přístupem si získal mé větší sympatie McDonald’s i když i tak zůstává na žebříčku oblíbenosti jen jako velká nouzovka.

WASTEmANKA

Autorka online kurzu, který promění jakoukoliv domácnost v udržitelnou – Očista domova 🙂

Ukazuji lidem cestu k udržitelnějšímu způsobu života bez nadbytečných odpadů, které by tu po nás zůstaly tisíce let. Způsobu, který zlepšuje životní prostředí každého z nás.“

Chcete o mně vědět více? Můj příběh se dočtete zde >>

Napsat komentář

[instagram-feed]