fbpx

O bezobalu BEZ OBALU

Cesta redukce odpadu v domácnosti mě dovedla do bezobalových obchodů. Vás třeba ještě ne, nebo stojíte na pomyslném prahu a nejste si jisti, zda vstoupit. Možná máte nějaké obavy, předsudky, nebo prostě strach z neznámého. Taky jsem měla, ráda Vás provedu nejen prvním krokem do ráje bezobalového nakupovaní. Zavítala jsem do (pro mě vzdálenějšího) bezobalového …

Knihy se mají točit

Domácí knihovny často slouží jako poslední odpočinkové místo pro jednou přečtené knihy. Knihy by měly kolovat mezi čtenáři, což je ekologičtější než neustálé kupování nových. Postupy zahrnují nákup použitých knih, jejich výměnu, půjčování z knihoven nebo využití knihobudek. Autorka povyšuje udržitelnost nad zisk prodejců a v e-booku “Průvodce (ne)vyhazováním“ představuje celou škálu možností nakládání s použitými knihami.

Klimatické hodiny ukazují 6 let

V předchozím článku jsem psala o svém vztahu k tématu klimatu a vývoji postojů ke globálnímu oteplování v minulých desetiletí. Teď se chci více věnovat klimatickým hodinám.Jsou to hodiny, které ukazují roky a dny a každý den ubývají. Dotikají v okamžiku, kdy dosáhne bude dosaženo celosvětového globální oteplení o 1,5°C.Debaty o klimatických hodinách na podzim rozvířilo …

Předehra klimatických změn

Už nebudu mlčet, už ne!20 let jsem mlčela a chovala se, jak ode mne společnost očekávala, tak abych nevyčuhovala a nechala konzum, konzumem. Už ne. Tehdy mi bylo 21, když jsem prvně na vědecké konferenci viděla a slyšela přednášky o modelovaných scénářích vývoje klimatu a důsledcích globálního oteplování. Byla jsem v šoku. Přijela jsem domů a …

V Praze se šíří šetřivci!

Ano, doba je zlá – zdražování, válka, zkrátka život v době post covidové…néééé tak o sebelítosti a nadávání na špatný systém tento článek není. To najdete určitě jinde.Tento článek je o představení nového systému sběru odpadů v Praze. Nový pražský systém zavádí multikomoditní sběr Třídění odpadu přestane být nudou Nudí vás třídění odpadu, tím, že je to …

Jsou MIKROPLASTY globálním problémem budoucnosti?

Když jsem prvně četla, že člověk sní týdně 6 gramů mikroplastů (přirovnáváno ke kreditní kartě), tak jsem si říkala, že je to nesmysl, prostě jsem si to vůbec nepřipustila jako možnost. Copak jí člověk mikroplasty? Ale fakta, která se na mě hrnou ze všech stran, když zkoumám téma do hloubky, jsou neoblomná. Sníst 6 gramů …

Je udržitelnější život dražší?

Snažím se žít v souladu s principy udržitelnosti. Důraz kladu zejména na minimalizaci odpadu, spotřeby neobnovitelných surovin a uhlíkové stopy. Do svého života jsem přijala mnoho změn, např. nakupuji bez plastu, bez palmového oleje a preferuji lokální produkty. Čas od času, jako právě teď, se ohlédnu zpátky a ptám se sama sebe – zda je udržitelnější život …

Už máte doma příbor REFORK?

Zatímco aktuálně bojuje ukrajinský lid v nově rozpoutané válce, tak si říkám, že nastal čas na hrdiny. Nemyslím ale na bitevní pole, nýbrž na hrdiny, kteří bojují na poli environmentálním. K nim bezesporu řadím zakladatele firmy REFORK, jelikož se jim podařilo porazit jednorázové plastové příbory úplně novým typem materiálu. Když držím v ruce příbor Refork, tak si představuji, …

Výzva roku 2022

Souhlasíte s námi? Přidejte se k výzvě Cílem výzvy je snížení spotřeby igelitových sáčků a jejich náhrada znovupoužitelnými pytlíky. V ČR se ročně spotřebuje přes 4,5 miliardy jednorázových igelitových sáčků. To je více než 1 sáček denně pro každého člověka (včetně dětí). Potřebujeme jich tolik? Mám zkušenost, že balíme mnoho věcí zbytečně – paní v …

[instagram-feed]