fbpx

Měsíční odpad

Ne nebudu se bavit o odpadu, který nechali kosmonauti na Měsíci, ale o odpadu, který vzniká při měsíčním cyklu každé dospělé ženy.

Můj „měsíční odpad“ za posledních 11 let (pokud nepočítám šestinedělí) se mi vejde do dlaně. A vlastně ještě není odpadem, jelikož ho stále používám, asi už tušíte, že mluvím o menstruačním kalíšku. Pokud netušíte, nevadí, v tomto článku Vám představím výhody i nevýhody kalíšku i jiné ekologické alternativy, které nejen že snižují množství směsného odpadu, ale také snižují Vaše náklady a zmenšují Vaše starosti se sháněním vložek a tampónů.

Byla jsem se podívat v prodejně Kalíšek, který se specializuje na ekologické alternativy vložek a tampónů. Od dob, kdy jsem kupovala svůj kalíšek (Lady cup) přibylo na trhu mnoho firem s různými vychytávkami. Tvarově jsou modely dost podobné, jedná se opravdu o kalíšek, liší se především v řešení táhla – někdo má kuličku, někdo žebříček, nebo kroužek.

Menstruační kalíšek

+ VÝHODY

 • malý, lehký, skladný
 • lékařsky atestovaný materiál
 • mění se méně často než vložky a tampóny (pojme až 3x více tekutiny než tampón). Dle intenzity krvácení za 4-8 hodin. Nemusíte tedy chodit na toaletu vícekrát než obvykle.
 • nevytváří žádný odpad
 • máte přehled o intenzitě i barvě krvácení
 • nezapáchá jako vložky a tampóny
 • snadno se dezinfikuje

– NEVÝHODY

 • občas (jednou do roka) se stane, že není na ideálním místě a proteče
 • vyndávání je méně pohodlné než u vložek, ale srovnatelné s tampóny
 • ideálně se mění na toaletě, kde je zároveň umyvadlo k propláchnutí. Může být problém na cestách (vlastní zkušenost z kempu)
 • než si žena zvykne, tak může mít nepříjemný pocit (podobně jako u tampónů)
 • častější pohled na krev – pro citlivé osoby může být nevýhoda

Nakouknutí do prodejny Kalíšek (kalisek.cz), Praha 7.

Komu kalíšek nevyhovuje, tak má i jiné možnosti. Kromě látkových vložek, které si mou důvěru nikdy nezískaly se v roce 2019 na trhu objevily menstruační kalhotky, první s nimy přišla česká firma Snuggs. Kalhotky Snuggs jsou vyrobeny v ČR z high-tech materiálů a nanovláken, dle informací od prodejce jsou pohodlné, nepropustné, savé, prodyšné, nezapáchají a můžete je prát s běžným prádlem. Prodávají se v různé savosti, střihu a barevném provedení. Dnes už je výrobců celá řada.

Vlastní zkušenosti nemám, ale na facebooku uživatelky Snuggs hodně vychvalují. Ve srovnání jsou prý ještě lepší Sayu, které jsou i s krajkou. Dále jsou ozkoušené a vychvalované značky Love Luny, Eco moon, Meracus a Selena care. Stačí si jen vybrat 🙂

Přemýšlím, že si také pořídím, abych měla porovnání s kalíškem. Zatím mě odradila cena, Snuggs jsou za 750,- Kč, Sayu dokonce za 890,-, ale koukám že Love Luny jsou jenom za 350,- Kč 🙂 Kromě ceny se mi zdá jako nevýhoda krátká životnost kalhotek. Výrobce uvádí 2 roky, kalíšek vydrží 10 i více.

Každopádně jsem ráda, že je na trhu takový výběr a že až přijde čas mé dcery, tak jí budu moci ušetřit období tampónů a vložek a rovnou začne ekologicky. Nebude mít žádný měsíční odpad!

WASTEmANKA

Autorka online kurzu, který promění jakoukoliv domácnost v udržitelnou – Očista domova 🙂

Ukazuji lidem cestu k udržitelnějšímu způsobu života bez nadbytečných odpadů, které by tu po nás zůstaly tisíce let. Způsobu, který zlepšuje životní prostředí každého z nás.“

Chcete o mně vědět více? Můj příběh se dočtete zde >>

Napsat komentář

[instagram-feed]