fbpx

Knihy se mají točit

Domácí knihovny jsou pro knihy hřbitovy

Kolikrát myslíte, že má být čtená kniha?
Proč byla vyrobena? Kvůli jednomu přečtení?
Většina knih v knihovnách, které máme doma byly čteny jen jednou, některé dokonce vůbec. Jistě, jsou výjimky – pohádky, čtené pořád dokola, naučné knihy, slovníky, ale co beletrie? Podívejte se na svoji knihovnu  – nepochybuji, že jí doma máte.
Kolik v ní máte knih, které berete do ruky často?
Vidíte?

Představte si, že vyrobit knihu je celkem náročný proces, stromy, energie, voda – cenné zdroje, které byly obětovány. Proč?

Aby byly rituálně pohřbeny po prvním přečtení.

Stávají se nehybnou „dekorací“. Součástí vašeho prostoru. A to je to, co skutečně chcete? Chcete chodit kolem knih, které víte, že nebudete číst, ale pořád na vás budou volat jejich nápisy na hřbetu?

Pokud ANO, tak:

Jdeme v té představě dál:
Ty knihy budou v knihovně 10-30-50 let, každý rok je budete oprašovat a stále stejné nápisy na vás budou volat a vy je z jejich vězení nepustíte. Pokud ne vy, tak co přijde pak? Stěhování, nebo dědictví?
Možná jste i vy zdědili po babičce knihovnu. A co z ní zbylo? V horším případě jste knihy vyhodili, v lepším případě jim našli nové čtenáře, ale v nejhorším případě vám knihy stále doma trčí! Táhnete s sebou tu tíži vlastnictví knih, které vám vůbec nic neříkají. Proč?
No vážně, proč?

Pokud NE, tak:

možná přemýšlíte, co s těmi knihami. Třeba vám přijde, že je nikdo chtít nebude a je vám líto je vyhodit, což se nedivím. Zájem o použité knihy je v posledních letech na obrovské vzestupu!

Naštěstí jsou i jiné možnosti než vyhodit – knihobudky, veřejné knihovny, antikvariáty, které v online podobě mohou být po ruce každému. Podrobněji a konkrétněji téma nevyhazování knih a mnoha jiných věcí shrnuji v e-booku Průvodce (ne)vyhazováním.

Má rada zní nevyhazujte knihy, ale roztoČTE je!

Jak točit s knihou ve 4 krocích:

Aby se vám knihy doma nehromadily, tak nestačí se jich umět zbavit, ale také je potřeba umět knihy nakupovat, resp. nenakupovat. Musíte najít ta správná místa.

Nejlepší je, když knihu přečte mnoho lidí, když mezi nimi koluje. Nejlepší z hlediska udržitelnosti, ne pro vydavatele/spisovatele/knihkupce z hlediska tržního!
Mně ale více záleží na udržitelnosti než na zisku obchodníků…
Jestli vám také, tak čtěte dál, kde se seznámíte s několika pravidly točení knih.

Zásadní a nejtěžší je:

1. NEkupovat nové knihy v knihkupectvích

A to ani knihy 2+1 zdarma, ani když mají 30 % slevy a lákají vás na další marketingové akce…
Proč?

Když nakupujete ve velkých knihkupectvích, tak tím podporujete likvidaci knih ve velkém. Mlčky ji schvalujete. Chápu, že nechcete slyšet, co s neprodanými knihami dělají, nebo možná tomu ani nechcete věřit. Ale je to tak. Neprodané knihy se likvidují ve velkém, jen aby uvolnily regály nové várce, která zase za pár let/měsíců musí pryč. Jsou ro rychlé knihy…

Určitým mezistupněm mezi krokem 1 a krokem 2 jsou Levné knihy. Jejich byznys totiž stojí na odebírání neprodaných knih z „rychlých“ knihkupectví. Svým způsobem tak zachraňují knihy před likvidací, což by se dalo považovat za udržitelný počin. Nicméně pořád k sobě potřebují ty rychlé knihkupce…
Mě kupodivu letos Levné knihy zachránily, když jsem v únoru sháněla nástěnný kalendář.
Z návštěvy vzniklo tohle reelsko 🙂
Důkazem, že Levné knihy jsou podnikem, který má „srdce na pravém místě“ je i spolupráce s Knihobotem (viz letáček).

2. Kupovat použité knihy a nabízet ty své

Kupování použitých knih není nějakým zoufalým činem, když má člověk málo peněz. Naopak, je to vyjádření nesouhlasu s plýtváním surovinami, sdílení názoru, že se knihy mají točit, je to postoj vedoucí k udržitelnosti.

Další 4 důvody, proč nakupovat použité knihy:

  • Kvalita obsahu – použité knihy nabízí stejně příjemné čtenářské zážitky jako nové. Online prodejci totiž dbají na kvalitu knih a kontrolují nedostatky. Vždy víte v jakém stavu knihu kupujete.
  • Široký výběr – na trhu s použitými knihami je k dispozici mnohem větší výběr, než v běžných knihkupectvích. Reuse knih znamená téměř neomezené možnosti. Můžete objevovat staré klenoty, zapomenuté klasiky a nečekané příběhy.
  • Jedinečnost použitých knih – každá kniha má svůj vlastní příběh, který začíná s prvním čtenářem. Kniha někde putovala, možná obsahuje poznámky, věnování, nebo záložku se vzkazem, kterou tam zanechal ten, kdo knihu četl před vámi. Reuse knih je způsob, jak propojit minulost a přítomnost, nečtete jenom knihu, ale můžete číst i inspirativní příběh jejích čtenářů. Dáváte příležitost příběhům pokračovat a propojovat generace.
  • Objevení pokladu – Nákup použitých knih může být také silným emocionálním zážitkem. Vůně starých knih, otisky prstů na stránkách a tajemství, které každá kniha nese, vytvářejí jedinečnou atmosféru. Můžete se cítit jako objevitel, který nachází skryté poklady.


Má to ale svá pravidla a limity- musíte kupovat jen knihy, které opravdu budete číst a zajímají Vás.
Zjednodušený online nákup, široká nabídka knih v perfektním stavu v kombinaci s nízkou cenou totiž svádí k nákupu knih ve větším množství. Já jsem si dala jednoduchou stopku. Nekoupím knihy za víc peněz než kolik mám v Knihobotu ve virtuální peněžence. Zmínkou o Knihobotu se dostávám k tomu nejdůležitějšímu – kde použité knihy nakupovat?

Antikvariáty vs online knižní bazary

Antikvariáty a tradiční fyzické prodejny s použitými knihami jsou ideální volba, pokud máte nějaký poblíž a chcete si popovídat s odborníkem na knihy, či hledáte historické svazky. Raritou je antikvariát Morbido v Holešovicích, ve kterém je tolik knih vyskládaných ve sloupcích, že do obchodu nelze ani vstoupit. Prodej probíhá na základě promluvy s majitelem před obchodem. Často antikvariáty spravují i online databázi svých knih. Za pozornost stojí projekty, které online databáze antikvariátů sdružují a zjednodušují tak vyhledávání knih napříč republikou, největší z nich jsou Ulov knihu a Můj antikvariát, který zprostředkovává nabídku více než 3 miliónů knih (stav k březnu 2024).

Online antikvariáty jsou přístupné odkudkoliv a rozšiřují tak možnosti oběhu použitých knih do nevídaných rozměrů. Od antikvariátů se liší především tím, že většinou nemají prodejnu, soustředí se na prodej sice použitých, ale ne starých knih a prodej nejčastěji probíhá zasláním, je tedy potřeba počítat s poštovným.

Již zmíněný Knihobot je moderní online antikvariát. Má nově uspořádanou neodolatelnou prodejnu na Praze 7 (viz foto), kde si můžete posedět a začíst se, nicméně v základech se jedná o online prodej i nákup. Nabízí jednoduchý a přitom maximálně funkční systém prodeje – focení zboží a online nabídky. V polovině roku 2023 rozšířil knihobot své služby o knihoboxy. Zatím jsou po Praze v místech, kde sídlí velké firmy. Box slouží jako výdejna nakoupených knih, ale lze ho využít i pro prodej.

3. Místo nákupu si knihy půjčovat

Půjčit si knihu znamená závazek na vrácení, ale zároveň určitou motivaci, proč čtení té knihy neodkládat na “někdy”.

Knihovny

Síť knihoven je u nás velmi hustá. Na mapě knihovny.cz můžete najít před 6 600 míst (včetně archivů), kde si můžete půjčit knihy. Z mého pohledu je nevýhodou knihoven krátká výpůjční doba, kterou si člověk musí hlídat. Někdo také namítá, že knihovny nenabízí nejnovější svazky, nebo třeba musí na knihu čekat. Přesto si myslím, že veřejné knihovny mají daleko větší smysl než knihovny domácí.

Sousedé, spolupracovníci a přátelé

Sdílíme fotky, hry v cloudu, co takhle sdílet seznam knih k zapůjčení? Co kdyby třeba rodiče jedné třídy měli sdílenou knihovnu a místo kupování knih pro své děti by si je mohly jednoduše půjčit mezi sebou. Navíc i s informací, jak se kniha líbila a četla 🙂
Podobné je to s kolegy, nebo sousedy. Vše je o komunikaci. Představte si, že vám někdo doporučí knihu dle vašich zájmů, půjčí vám ji a vy si s ním posléze můžete popovídat o obsahu. Přijde vám to nepravděpodobné? Mně se takový „zázrak“ stal. Jeden kolega v práci zásobuje knihami celé patro. Za léta ví, co kdo četl a jaký má vkus, jen mně se zatím vyhýbal.
Přiznám se, že já na tom se čtením nejsem moc dobře. Ne, že bych nečetla ráda, ale se třemi dětmi si na knihu najdu málokdy čas. Přesto jsem před vánoci listovala v katalogu knih a zaujala mě jedna kniha – GEOstorky. Nevěřila jsem svým očím, když mi tu knihu před vánoci přinesl k přečtení a začal mi vyprávět o příbězích, které kniha obsahuje – vulkány, zemětřesení, tsunami atd. Chápu, že tento úkaz je neuvěřitelný a vzácný, ale není nemožný 😀
A takhle jednoduché to může být!

SWAPy

Přečtete knihu, chcete ji poslat dál a zároveň si chcete přečíst další? Když knihu prodáte, tak máte vyřešenou jen polovinu problému, za to při výměně máte co číst hned 🙂 Nicméně, jak najít někoho, kdo chce vaši knihu a zároveň má co nabídnout?

To řeší různé možnosti knižních swapů.

Swapovací skupiny na facebooku, například Swap knih Praha, která má téměř 4 tisíce členů.
Knihovny – sledujte dění v knihovnách, které máte v okolí, často organizují jednodenní swapovací akce, nebo i jiné swapovací akce mívají knižní koutek. To znamená, že můžete přinést třeba paněnku, svetr, nebo košík a odejít z vytouženou knihou 😀

4. Knihy točit v knihobudkách a knihoboxech

Jak fungují?

Pro veřejné knihovničky se vžil název knihobudky, ne všechny jsou však součástí původního projektu knihobudky.cz Knihobudky jsou chráněná místa před deštěm, často na zastávkách MHD, kde můžete vzít knihu a ideálně ji nahradit jinou, nebo po přečtení ji zase vrátit. Zjistila jsem, že fungují lépe v menších městech než v Praze, kde se stávají terčem vandalismu či překupníků :-/ (viz můj reel z putován po knihobudkách na Praze 7)

Kde je najdete?

Jestli jste ještě na žádnou nenarazili, tak to bude tím, že jsou často velice nenápadné, nebo žijete na místě, kde ji ještě nikdo nezřídil (můžete být první). Mapu knihobudek najdete na serveru kamsnim v sekci reuse nebo na webu Knihobudky.

Rozšířili jste si obzory?
Byl pro vás článek inspirativní?

Z velké části čerpá z nového e-booku Průvodce (ne)nakupováním, ve kterém najdete podrobně zpracované i téma potravin, oblečení, květin a dalších věcí, které nakupujete. Můžete mít kompletní informace pořár při ruce a rozšířit obzory v dalších tématech. Sledujte mě a neunikne vám až bude e-book hotový 😀

Rating: 5 out of 5.

WASTEmANKA

Autorka online kurzu, který promění jakoukoliv domácnost v udržitelnou – Očista domova 🙂

Ukazuji lidem cestu k udržitelnějšímu způsobu života bez nadbytečných odpadů, které by tu po nás zůstaly tisíce let. Způsobu, který zlepšuje životní prostředí každého z nás.“

Chcete o mně vědět více? Můj příběh se dočtete zde >>

Napsat komentář

[instagram-feed]