a to doslova na každém kroku.
Již několik let vybírám sandále, které se budou hodit k sukni i kalhotám, do města i do přírody. Když jsem koupila sandály sportovního typu, tak se mi moc nehodily k sukni. Když jsem koupila sandály zdravotní, tak se mi zas nehodily do terénu a vypadaly moc „babičkovsky“.
Na estetické parametry nejsem nijak náročná: hnědá barva a přírodní materiál. Můj hlavní požadavek je na kvalitu – chci mít botky mnoho let, ne na jednu, nebo dvě sezóny.
Zajásala jsem, když na mě vyskočila reklama na facebooku, kde byly hnědé páskové barefoot sandály slovenské značky BeLenka– to by mohlo být přesně, co hledám. Nejsem typ, který by šel do něčeho bez rozmyslu, pár týdnů jsem se ujišťovala, že se mi opravdu líbí. Objednávání obuvi přes internet má svá úskalí – co když bota nemá správnou velikost? nebo co když nesedne?…chtěla jsem si být před objednáním jistá, tak jsem psala výrobci. Prý stačí přeměřit nohu a srovnat s tabulkou na webu.
Vše bylo v pořádku, nohu jsem přeměřila, velikost papírově seděla, botky se pořád moc líbily, tak jsem do toho šla. Koupila je, přišly za 2 dny. Já jsem si je ošetřila dle návodu a dala na nohu. Zkouška dopadla nad očekávání dobře, chodit v nich na zahrádce byl super pocit. Botky seděly na noze jako ulité, kopírovali každý můj pohyb, široká špička a volnost prstů byla neuvěřitelně pohodlná. Těšila jsem se na ty zážitky, které popisuje Dušek z chození na boso, že má člověk více vjemů a je více spojen se Zemí…
Navíc jsem se dočetla mnoho dalších pozitivních přínosů používání barefoot obuvi, například:
- prevence plochých nohou,
- posílení svalstva a úponů kolem kloubů nohou,
- lepší rovnováha a obratnost při pohybu,
- zlepšení držení těla a narovnání páteře,
- zmírnění vbočených palců,
- ochrana před bolestivými otlaky na prstech a patách,
- ústup bolesti beder, hlavy, krku i nohou.
Kde je ten háček?
Vše bylo krásné, až do chvíle než jsem s botkami vyrazila do práce. Při cestě mi každým krokem tuhnul úsměv na rtech – ne to nemůže být takové!
Každý krok na betonu, asfaltu, či dlažbě byl otřesný, tvrdý, zkrátka NÁRAZ!
Náraz na patu rozléhající se až do kolen mě po chvíli naučil nakračovat na špičky a mnohem měkčeji, ale obávám se, že na pohled naprosto nepřirozeně. Zkušenost mě dovedla k závěru až překvapivě jednoduchému, ale dříve jsem si to takto neuvědomila – boty člověk ve městě nosí, aby si změkčil chůzi, aby mu ty tvrdé povrchy připadaly, jako když kráčí měkkou travou. Varuji proto před používáním barefoot obuvi ve městě.
Až pozdě jsem zjistila, že i Dušek v Praze boty nosí…
Až pozdě jsem zjistila, že nošení barefoot obuvi má i svou stinnou stránku, na kterou upozorňují ortopedové – v případě častého chození po dlažbě nebo betonu mohou barefoot boty vést i k zánětům chodidel nebo Achillovy šlachy.
Takže moje krásné nové barefoot sandálky nebudu moct nosit? V Praze moc ne, nebo alespoň ne celý den. Nicméně jejich nespornou výhodou je jejich kompaktní rozměr, určitě si je budu moci brát s sebou skoro všude jako druhou obuv. Už se těším do kempu, kde určitě využiji maximálně.
Jestli také uvažujete o zakoupení trendy barefoot obuvi, zastavte se a popřemýšlejte, zda chcete botky do města, nebo do přírody. Ať nelitujete svého nákupu!
Vědomé nakupování je nedílná součást prevence vzniku zbytečných odpadů. Principům vědomého nakupování se budu více věnovat v kurzu HRAna zachránce planety.
WASTEmANKA
Autorka online kurzu, který promění jakoukoliv domácnost v udržitelnou – Očista domova 🙂
„Ukazuji lidem cestu k udržitelnějšímu způsobu života bez nadbytečných odpadů, které by tu po nás zůstaly tisíce let. Způsobu, který zlepšuje životní prostředí každého z nás.“
Chcete o mně vědět více? Můj příběh se dočtete zde >>
Jen poznámka (možná i pro ostatní, kteří na tuto stránku narazlili náhodou jako já) – většina stránek o barefoot obuvi to zmiňuje a když už píšeš o Duškovi, tak měl na toto téma taky jeden pořad Duše K (pokud já vím, tak když má boty jsou právě barefoot 🙂 -> při přechodu na „bosoboty“ je potřeba se naučit znovu chodit a změna by měla být pozvolná (tedy ideálně nedat hned první den 10km po asfaltu 🙂
Je to dáno tím, že v klasických botech je pata zvýšená a mnohdy (u tenisek) značně odpružená a člověk pak vyloženě dupe po patách – to prostě na boso bolí (pokud je pevný povrch, v trávě se to samozřejmě ztratí). Na boso je potřeba vrátit se k přirozené chůzi, kde se využívá celý aparát nohy (jak chodidla, kotník, koleno kyčle a všechny šlachy) k odpružení nárazu. Cupitání po špičkách je druhý extrém od dupání na patu – přirozená chůze je někde mezi – došlapovat by se mělo zlehka na celou plochu chodidla. Když se trochu porozlédneš po internetu určitě najdeš mnoho rad a i pár videí (vč. té Duše K) které se k tomuto tématu vztahují a pak si budeš moct užít i ty krásné sandálky od BeLenka
Potvrzuji pravdivost předchozího komentáře. Bosoboty nosím běžně ve městě na dlažbě (lze to i celý den), ale na tento způsob chůze se musí člověk aklimatizovat i půl roku. Pak už je bosochůze automatická a návrat do normálních bot velmi nepříjemný. Běžné boty jsou moc těžké a je únavné v nich zvedat nohy – je to jako nosit na noze závaží. Ještě se to dá v zimě, když nechcete kupovat zimní bosoboty, které jsou drahé a nemusí být dost teplé a taky vodotěsné. U mě se to zlomilo až tak po tom půlroce, předtím jsem zažívala to, co Vy. Určitě si taky zvyknete!