fbpx

Už máte doma příbor REFORK?

Zatímco aktuálně bojuje ukrajinský lid v nově rozpoutané válce, tak si říkám, že nastal čas na hrdiny. Nemyslím ale na bitevní pole, nýbrž na hrdiny, kteří bojují na poli environmentálním. K nim bezesporu řadím zakladatele firmy REFORK, jelikož se jim podařilo porazit jednorázové plastové příbory úplně novým typem materiálu.

Když držím v ruce příbor Refork, tak si představuji, jak složitá asi musela být cesta od nápadu přes vymyšlení výroby, testování, investice až k tomuto hotovému produktu. Tvůrci úspěšného českého projektu Refork mají můj respekt a uznání, Povedlo se jim z odpadních dřevěných pilin vyrobit vysoce kvalitní, funkční produkt, který může s přehledem nahradit všechny plastové pokusy o příbory.

Na Refork jsem narazila při psaní e-booku 33+1 možností, čím nahradit jednorázové plasty a to když jsem zjistila, že s příbory je celkem problém. Od července roku 2021 došlo ve většině členských států EU (v ČR ještě není legislativně podchyceno) k omezení jednorázových plastů a toto omezení výroby a prodeje platí i pro jednorázové plastové příbory.

Když ne plastové příbory, tak jaké?

Srovnání vidliček, zleva jednorázová plastová, z lisovaného dřeva, z WPC a úplně vpravo je REFORK

Řada stánkařů vyměnila plastové příbory za příbory z WPC, které jsou podobně funkční, ale vyrábí se ze směsi plastů a dřevěné drti (jako terasová prkna), takže se na ně zákaz vztahuje také. Z jednorázových variant zbývají už jen příbory z lisovaného dřeva, které nemají příliš hlubokou lžíci, nůž nekrájí a lžíce se vlivem horka zplošťuje, jak dřevo pracuje. Takže je dost možné, že příbory REFORK nebudou mít funkční jednorázovou konkurenci.

Jaké je složení příborů REFORK?

  • více než 60 % dřevní moučka –  lokální druhotný odpad ze zpracování dřeva
  • plnivo PHB – bioplast vznikající fermetací, který se vyskytuje i v přírodě
  • minerály – přírodní směs (zeolity, vápenec)

Pozvání, které nešlo odmítnout

Když jsem si na designových stránkách REFORKu přečetla adresu (U Uranie 954/18,  Praha 7), tak jsem vytřeštila oči. Vždyť kolem jejich sídla chodím skoro denně trasu školka – škola! Hned jsem napsala na kontakt, zda by bylo možné dostat vzorek příborů pro potřeby testování do e-booku. Odpověď byla rychlá a vstřícná – vzorek není problém a ideál, když se přijdu podívat a dozvědět se něco ze zákulisí. No to byla pozvánka, kterou jsem nemohla odmítnout.

Průvodcem po sídle mi byl pan Štýs, který mě přijal přátelsky, popovídal mi o produktu, o své cestě a ukázal mi prostory, kde pracují. Mě zajímaly hlavně detaily složení, kde že berou minerály, jak vzniká PHB a hlavně, jestli je ten skutečně příbor rozložitelný?

Rozložitelnost příborů poctivě testují a na všechny otázky se mi dostalo nadmíru uspokojivé odpovědi. Pan Štýs mi také prozradil že firma hodlá ze stejného materiálu, jako teď vyrábí příbory, začít vyrábět i další užitečné věci denní potřeby.

Příbory vyrábí v praktickém balení z recyklovaného papíru jako sadu, nebo v kartonové roli 10 setů. Čekala jsem, že si odnesu jeden příbor, dostala jsem několik sad i 10 setů v roli a také prezentaci materiálového složení, které mě hodně zajímalo. Aspoň jsem se mohla vyřádit na fotkách 🙂 Na oplátku jsem Reforku věnovala první výtisk Plakátu o redukci odpadů.

Typy balení příborů REFORK

Testování příborů

Příbory jsem nechala otestovat děti na táborech. Našla jsem následující výhody:

  • dobře se na ně píše (značka, jméno)
  • působí příjemným přírodním dojmem – když děti dostaly poprvé do ruky, tak myslely, že je to dřevo
  • v ruce nejsou chladné jako nerez
  • jsou lehoučké
  • na rozdíl od plastových se nekroutí
  • hlavně nůž krájí a do lžíce se vejde dost tekutiny
  • příborům nevadí vyšší teplota

Další nespornou výhodu vidím v tom, že když dítě příbor v přírodě vytrousí, tak se nic neděje – rozloží se beze stopy a bez škodlivého vlivu na životní prostředí.

Nevydrží sice věčně, lze je zlomit a při častém mytí se začínají ošoupávat, ale chybu udělá každý, kdo je využije jednorázově. Nevýhodou Reforku zůstává cena, která je v porovnání s ostatními jednorázovými příbory několikanásobně vyšší. Nicméně vzhledem ke kvalitám výrobku není pro mě cena rozhodující.

Když to shrnu, tak jde o velmi vydařený produkt, kvalitou nechává své plastové předchůdce hluboko pod sebou, což se bohužel nedá říct o každém náhradníkovi jednorázových plastů.

Jednorázový, nebo ne?

Chybu udělá každý, kdo příbor vyhodí po prvním použití. Lze totiž bez problémů umývat a používat stále znovu. S přehledem vydrží jednu sezónu i při častém používání – testováno tábory a kempy (možná i více, ale mám jen půl roku, tak dám vědět později).

Nezbývá mi než popřát Reforku hodně úspěchů na environmentálním „bitevním poli“ a těšit se na další podobné hrdiny dnešní doby.

WASTEmANKA

Autorka online kurzu, který promění jakoukoliv domácnost v udržitelnou – Očista domova 🙂

Ukazuji lidem cestu k udržitelnějšímu způsobu života bez nadbytečných odpadů, které by tu po nás zůstaly tisíce let. Způsobu, který zlepšuje životní prostředí každého z nás.“

Chcete o mně vědět více? Můj příběh se dočtete zde >>

Napsat komentář

[instagram-feed]