fbpx

Krabičky na jídlo

V čem je možné si donést oběd z restaurace? Jaké jsou výhody a nevýhody jednotlivých druhů krabiček na trhu? Jako spotřebitel máte na výběr, zda použijete jednorázovou krabičku, půjčíte si vratnou, nebo přinesete svou opakovaně použitelnou. Jaká je Vaše volba?

Doba nepřeje příliš restauracím. Jídlo je možné pouze vyzvedávat, jelikož chci podporovat své oblíbené restaurace, aby toto těžké období přečkaly bez velké úhony. Alespoň 1x týdně kupuji rodinný oběd v restauraci.

Problém je v čem jídlo donést domů!

Je to klasická situace jednorázových obalů. V restauraci zabalí jídlo do krabičky a Vy ho donesete jen pár ulic dál, sníte jídlo a obal vyhodíte. I když byly restaurace otevřené, tak mi bylo líto každé krabičky, ve které jsme nesli domů zbytky. Zbytkům se u 3 malých dětí těžko vyhnu. A teď? Nechci si ani představovat kolik takových jednorázových krabiček každý den padne a je vyhozeno!

Jednorázové krabičky

Děsivá pravda o polystyrenových krabičkách

Polystyren sice patří do plastů, ale NE krabičky od jídla. Jedná se o tenkostěnný polystyren, který je NERECYKLOVATELNÝ. Patří tedy do směsného odpadu a jeho osud je nejistý.

Pokud se dostane na skládku (v ČR je to stále šance téměř 50%), tak se nerozloží ani za 10 000 let!

Z hlediska odpadu tedy nejhorší možná – a přesto často využívaná – volba.

Sláva papírovým krabičkám

Naštěstí problém řeší i restaurace a mnoho jich začíná rozdávat jídlo i do ekologičtějších obalů, příkladem jsou kompostovatelné krabičky.

Když jsem do nich nakoupila oběd pro celou rodinu, tak jsem je postupně použila jako nádobu na slupky a zbytky z kuchyně a putovaly tak plné do kontejneru na bioodpad.

Speciálním typem krabiček na jídlo jsou boxy na pizzu. I když jsou z papíru, tak jsou často mastné. Mastnou část můžete zkompostovat a nemastnou dát do papíru.

Krabička k zapůjčení

Projekt Rekrabička, který umožňuje zapůjčení/zakoupení za 80,- Kč vratné plastové krabičky na jídlo. Jedná se o nasmlouvanou síť restaurací (mapa v odkazu výše), je možné krabičku vrátit i v jiné restauraci. Rekrabiček je v oběhu již přes 30 000 kusů. Fandím a smekám

Vlastní krabička

Na trhu je celá řad produktů, které se liší tvarem, materiálem, členěním, objemem a pochopitelně i cenou.

Prodejci jsou mezi největšími obchodními řetězci (Ikea, Alza, Mall, apod.), ale i jednotlivé alternativní e-shopy, které se specializují na udržitelnost a také firmy s reklamními předměty.

Mnohonásobně použitelná krabička mi přijde jako skvělý TIP na firemní dárek.

Objem doporučuji minimálně 1 l.

SKLO

Je průhledné, máte dobrý přehled co ní je.

Nevýhodou je bezesporu vyšší hmotnost, dále rozbitnost.

Údržba je jednoduchá a z hlediska odpadu se jedná o vhodný (recyklovatelný) materiál.

PLAST

Snad každý má doma plastovou krabičku, kterou používá na potraviny. Oběd Vám do ní v restauraci dát mohou a Vy odejdete s pocitem, že jste ušetřili nejenom peníze za jednorázové balení, ale zejména odpad.

Nicméně prodávají se vychytanější plastové verze, jednak z bioplastu, ale i s různými přepážkami. Jedná se o lehký materiál, který lze mýt v myčce a cenově je velice přijatelný.

Ale pořád je to plast. Dříve, či později se opotřebí a stane se odpadem, který je těžko zpracovatelný a zatěžuje životní prostředí.

NEREZ

Mně se líbí kombinace nerezové krabičky a bambusového víčka, například na Zerowastelife.cz.

Nerezové boxy se dobře udržují, nejsou těžké a z hlediska recyklace se jedná o snadno zrecyklovatelný materiál (až doslouží). Oproti sklu jsou hůře rozbitné, jejich použitelnost může být i desítky let.

Klasický tvar patrových jídlonosičů s držátkem je opět v kurzu, dělají se z nerezu a s cenou 250-500,- Kč mohou konkurovat i plastu.

WASTEmANKA

Autorka online kurzu, který promění jakoukoliv domácnost v udržitelnou – Očista domova 🙂

Ukazuji lidem cestu k udržitelnějšímu způsobu života bez nadbytečných odpadů, které by tu po nás zůstaly tisíce let. Způsobu, který zlepšuje životní prostředí každého z nás.“

Chcete o mně vědět více? Můj příběh se dočtete zde >>

Napsat komentář

[instagram-feed]