Již dlouho mi vrtá hlavou otázka, zda ušetřím plasty, pokud si koupím větší balení jogurtu, nebo naopak menší balení mají tenčí stěny a plastu tedy méně?
Rozhodla jsem se to otestovat. Postupně jsem nashromáždila různé velikosti plastových nádob a po důkladném vymytí jsem je zvážila na laboratorní váze a zaokrouhlený výsledek jsem napsala pod jednotlivé obaly na následujícím obrázku:
Abych Vám ušetřila počítání, tak uvedu i přepočet hmotnosti plastových obalů na 1 kg hmotnosti obsahu (zleva, zaokrouhleno na celá čísla): 44 g, 29 g (2 balení 500 g), 28 g necelá 3 balení po 375 g), 30 g (4 balení 250 g), 38 g (8 balení 125 g) a 61 g (18,2 balení 55 g).
Z výsledků vyplývá, že nejvýhodnější balení z hlediska minimalizace plastového odpadu jsou balení 500, 375 a 250 g. V obalu od 500g jogurtu je o třetinu méně plastů ve srovnání s 1kg balením. I menší obaly obsahují méně plastu než největší balení s vyjímkou nejmenších pidijogurtíků pro děti, pozor tedy na ně!
Asi nejvíce jsou prodávané jogurty o hmotnosti obsahu 125 g, tedy to klasické malé balení. Pokud jich kupujete mnoho, tak zbytečně vyprodukujete více plastů! Samozřejmě při koupi většího balení je třeba brát v úvahu, zda celé balení sníte. Nechci tu nabádat k šetření plastem na úkor plýtvání s potravinami.
Z mé zkušenosti 5 členná rodina spořádá za týden cca 2 kg jogurtu, když jsem to pronásobila na rok, tak mi vyšel poměr velký 500 g jogurt/malý 125 g jogurt: 3 ku 4 kg plastu. Tedy jen na jogurtech mohu ušetřit 1 kg odpadního plastu ročně!
Připouštím, že u jednotlivých výrobců mohou být odchylky v hmotnosti obalů, ale nemyslím, že by na výsledek testu měly významný vliv.
Krásný den,
díky za článek, překvapil mě. Jím bílý jogurt poměrně hodně a proto jsem si vždy kupovala 1kg balení právě z důvodu šetření plastů. Díky Vám teď vím, že si mám raději vzít dva 500g jogurty:-)