fbpx

Jsou MIKROPLASTY globálním problémem budoucnosti?

Když jsem prvně četla, že člověk sní týdně 6 gramů mikroplastů (přirovnáváno ke kreditní kartě), tak jsem si říkala, že je to nesmysl, prostě jsem si to vůbec nepřipustila jako možnost. Copak jí člověk mikroplasty?

Ale fakta, která se na mě hrnou ze všech stran, když zkoumám téma do hloubky, jsou neoblomná. Sníst 6 gramů je jen začátek, koncentrace mikroplastů stoupá i v pitné vodě a nikdo zatím neupřesnil kolik mikroplastů vdechneme.

Kolik sníme mikroplastů? Údajně 6 gramů týdně! Takto nějak by ty mikroplasty vypadaly naservírované přímo - zdá se to nemožné...

Co jsou mikroplasty?

Z názvu vyplývá, že se jedná o malé částečky různých typů plastů o velikosti mikrometru (tedy tisícinu milimetru) a méně.  Nicméně jako mikroplasty jsou považovány i větší částečky plastů, které jsou snadno viditelné okem (i několik milimetrů). Prostě se pojem mikroplasty vžil pro jakékoliv menší částečky, které vznikly rozpadem plastů.

Člověk vymyslel odolný materiál, ale nedomyslel, že ta odolnost může být největší ekologický problém, kterému bude v dalších stoletích čelit – PROBLÉM MIKROPLASTŮ.

Mikroplasty vznikají rozpadem plastů, rychlost rozpadu je pro různé typy plastů odlišná – od desítek let, až po desetitisíce let (v případě polystyrenu). Je tedy zřejmé, že se člověk bude nějakou dobu potýkat s problematikou mikroplastů i kdyby v tomto momentě přestal všechny plasty vyrábět a používat. Problém jako takový těžko odstraníme, ale můžeme ovlivnit jak VELKÝ ten problém bude, tedy jaké dědictví tu dalším generacím necháme (více na konci článku).

Typ odpadu obsahující plastPřibližná doba rozpadu v přírodě
Nedopalek cigarety15 let
Igelitový sáček25 let
Žvýkačka50 let
Plastový kelímek70 let
PET lahev100-300 let
Polystyren10 000 let i více

Kde všude mikroplasty najdete?

Mikroplasty jsou všude – byly objeveny na obou pólech v nejhlubší oceánském příkopu i na vrcholcích Himalájí. Mikroplasty byly nalezeny v různých produktech, které konzumujeme – nejvíce jich je údajně v mořských plodech (které konzumujeme i s jejich trávícím ústrojím), jsou ale i ve vodě, v pivě, v medu, v soli, ovoci a zelenině. Mikroplasty obsahuje i kosmetika. Ve vzduchu poletují nepatrná vlákna syntetických materiálů. Některá balená voda v plastu obsahuje 2× více mikroplastů než voda kohoutková (zdroj).

Vzhledem k tomuto výčtu asi nikoho nepřekvapí, že se mikroplasty dostaly do lidských těl.
Jedna z prvních zmínek výskytu mikroplastů padla už v roce 1990, kdy byly objeveny v plicích lidí, kteří zemřeli na rakovinu plic (zdroj).

To, že kouření zabíjí, si můžete přečíst téměř na každé krabičce cigaret, ale o mikroplastech, které se uvolňují z cigaretových filtrů se tam nedočtete. Od té doby člověk zkoumá, jaký je vliv mikroplastových částic uvnitř těla.

Letos prvně byly publikovány studie dokazující přítomnost mikroplastů v lidské krvi a nebyl to ojedinělý vzorek – 17 vzorků z 22 dárců krve obsahovaly mikroplasty, polovina z nich částice PET (zdroj).

Jak mikroplasty ovlivňují přírodu?

Moře je přirovnáváno k plastové polévce, která je bohužel součástí potravního řetězce. Plasty jako potrava slouží (zacpou trávící ústrojí), ale nenasytí a zvíře často hyne. Například sáček, který plave v moři, vypadá stejně jako medúza a z pohledu velryby nebo jiných zvířat se dá snadno splést s potravou. Kvůli tomu hynou obrovské velryby, které mají plný žaludek, ale stále hlad. Stejně tak racci a další mořští ptáci, milióny ptáků hynou kvůli přejedení plastů (zdroj). Plasty tedy významně ovlivňují život v mořích.

Co dělají mikroplasty v našich tělech?

Záleží na chemickém složení a velikosti částice. Větší částice trávícím traktem projdou, menší se ale mohou dostat hlouběji do těla. Chemikálie v plastech mohou způsobovat rakovinu, srdeční choroby, Alzheimera, demenci, Parkinsona, artritidu, neplodnost a dokonce mohou ublížit dítěti v placentě (zdroj). Přestože byly mikroplasty objeveny v ČR v pitné vodě před mnoha lety, tak dosud Státní zdravotnický ústav riziko plastových vláken vyhodnotil jako zanedbatelné a nestanovil ho jako další ukazatel kvality pitné vody (zdroj).

Jak na plastové částečky reaguje imunitní systém člověka? Jak bojují makrofágové s mikroplasty by mohl být nový díl seriálu Byl jednou jeden život. Výzkumy ukazují různé reakce imunity organismu na různé typy a velikosti částic. Zatímco některé zůstávají nedotčené a imunitní systém je nevyhodnotí jako hrozbu (tím pádem dále obíhají v krvi, nebo se koncentrují v určitých místech), tak jiné se snaží zlikvidovat a bílé krvinky svádí nerovný boj v materiálem, který není biodegradabilní a může se zdát neporazitelný (zdroj). Tak či tak, by bylo lepší, kdyby se mikroplasty do těla nedostávaly.

Jak produkuje mikroplasty Vaše domácnost?

Nepřímo

Předně tím, že používáte plasty – všechny plasty, které koupíte, tak se časem stanou odpadem. Plastový odpad je největším problémem v přírodě, ale problémy způsobuje i na skládkách, ve spalovně a dokonce i vytříděný. Tříděné plasty se přeprodávají do Asie a tam se jejich likvidace provádí různě. I Vaše plasty z minulých desetiletí skončily v oceánu, kde se teď budou pár set let rozkládat a dělat větší a větší problémy.
Je načase začít myslet a hlavně se začít chovat udržitelněji, myslet více na budoucnost. Kupovat a používat věci, které vydrž déle než pár let. O jednorázových plastech ani nemluvím – ty NAHRADIT úplně! Pokud váháte jak to udělat, tak se Vám bude hodit e-book 33+1 možností, čím nahradit jednorázové PLASTY.

Přímo

  • Mikroplasty vznikají při praní syntetických vláken – oblečení, které není z přírodních materiálů produkuje mikroplasty přímo do odpadních vod. Takže to, že se dá z PET lahví dělat fleese bunda už není tak skvělá zpráva, jako byla před 10 lety, když se mikroplasty prakticky neřešily.
  • Uvolňují se ale z veškerých syntetických tkanin, které máte v domácnosti – z pohovek, koberců, závěsů, svetrů a dalších textilií. Tyto mikroplasty vdechujeme. Odhaduje se, že v domácnosti za rok vznikne 20 kg prachu, z čehož 6 kg připadá na mikroplasty (zdroj).
  • Mikroplasty vznikají při jízdě aut – pneumatiky (nitrilkaučuk) se „ojíždějí“ – tyto zpravidla zamořují okolí silnic, ale dostávají se vodou a vzduchem i dále do prostředí. 

Co s tím?

Fakta a data mohou být zdrcující až člověku přestane připadat reálné, že on může tento boj vyhrát, nebo vůbec problematiku mikroplastů ovlivnit. Nevzdávejte to předem a zaměřte se na to, co Vy můžete změnit.

Co Vy můžete udělat každý den? Můžete řešit příčiny.

  • Můžete ovlivnit, zda si koupíte plastové produkty
  • Můžete ovlivnit, jaké materiály používáte doma
  • Můžete ovlivnit kam, plasty vyhazujete a zda používáte jednorázové
  • Můžete z domácnosti odstranit syntetická vlákna a začít kupovat méně oblečení
  • Když už používáte syntetická vlákna, tak je můžete prát s menším množství vody. Programy, které spotřebovávají větší množství vody vykazují větší množství mikroplastů na výstupu. Řešením je také dávat syntentické materiály do pytle (například bavlněného povlaku na polštář) a tvořit tak již při praní bariéru. Nicméně se tak sníží efektivita praní.
  • Můžete snížit svůj konzumní způsob života
  • Můžete cíleně redukovat plasty, plastové obaly a vrátit se k přírodním vláknům
  • Můžete sdílet tento článek, aby se o mikroplastech dozvědělo, co nejvíce lidí, na kterých Vám záleží

Ve skutečnosti můžete změnit hodně věcí. Učiňte kroky, které můžete ještě dnes, hned TEĎ….

Můžete si třeba stáhnout můj e-book ZDARMA 11+1 možností, čím nahradit igelitové sáčky, nebo e-book 33+1 možností, čím nahradit jednorázové PLASTY.

Jaké projekty řeší následky?

Můžete také podpořit projekty, které se zabývají vývojem metod na odstranění mikroplastového problému:

  • Projekt OCEANCLEANUP čistí oceán a řeky pomocí speciálních plavidel, které zachytávají odpad z hladiny a sbírají je na lodě.
Sběr plastů z pláží, nebo lovení plastů z řek je způsob prevence vniknutí těchto plastů do moří, kde by se začaly rozkládat.

Už nyní se můžete vyzbrojit proti mikroplastům pomocí filtrů. A to jednak filtrů na pitnou vodu (bohužel z plastu) a hlavně filtrů na odpadní vodu, který lze připojit k pračce, vyrábí je například PLANETCARE, nebo AEG.

Já však vidím řešení spíše v prevenci používání plastů. Snažím se ženám usnadnit cestu redukce plastového odpadu, kudy chodím, nabízím i online kurz Cesta k udržitelné domácnosti, která začíná týdnem ZDARMA. Na cestě provádím celým procesem a seznamuji s mnoha možnostmi náhrady plastových produktů. Nechápejte však náhrady jako něco méněcenného, naopak jde často o produkty, které ve většině hledisek své plastové předchůdce výrazně předčí.


Kolik mikroplastů necháte svým dětem k řešení Vy?

WASTEmANKA

Autorka online kurzu, který promění jakoukoliv domácnost v udržitelnou – Očista domova 🙂

Ukazuji lidem cestu k udržitelnějšímu způsobu života bez nadbytečných odpadů, které by tu po nás zůstaly tisíce let. Způsobu, který zlepšuje životní prostředí každého z nás.“

Chcete o mně vědět více? Můj příběh se dočtete zde >>

1 komentář

  1. […] K tomu se také můžete vyhýbat mikdoplastům, které mají rovněž neblahý dopad na naše zdraví. Tímto tématem se podrobně zabývá Anna Píšková (WASTEmAnka) tady>> […]

Napsat komentář

[instagram-feed]