fbpx

Srovnávací TEST EKOlogických tablet do myčky

Je to v háji. Co mám používat na mytí v myčce, když jsem zjistila, že mé oblíbené tablety DM Nature obsahují fosfonáty? Co naplat, že mají certifikaci Ecolabel, fosfonáty vypouštět do odpadní vody nechci… Není mi totiž jedno, co vypouští domácnost do odpadních vod a kontaminace fosforem způsobuje problémy s eutrofizací vod, přemnožením sinic a leckdy i úhyny ryb.

Najdu účinné bezfosfátové tablety do myčky?

Zajděte se podívat na složení svých tablet do myčky. Obsahují fosfáty? Tak to jste na tom ještě hůř než já :-/

Chtěla jsem najít jiné tablety, které budou mýt stejně dobře, nebo třeba i lépe, že :-). Nejprve jsem se rozhodla, že si začnu tablety vyrábět sama a vrhla na testování různých poměrů sody, perkarbonátu, kyseliny citrónové a soli. Tablety, nebo prášek na mytí byl extrémně levný, ale účinnost mytí byla tak variabilní až mě vytáčela k nepříčetnosti.

Pak jsem si řekla, že přeci jen zkusím najít výrobce, který již poměr prášků vyřešil za mě.

Prošla jsem diskuze na téma tablet ve skupinách, které se věnují redukci odpadu a ekologii. Našla jsem pár tipů, co komu funguje a jak. V diskuzích ve fb skupinách jsem nejčastěji našla pozitivní reakce na tablety DM Nature, Seventh generation a také na tablety od Eurony.  Koupila jsem si Seventh generation, jelikož jejich složení je opravdu přírodní i jejich motto mě nadchlo – vše vyrábí s vědomím impaktu na dalších 7 generací, ale ouha nádobí nebylo zdaleka tak dobře umyté. Já tedy nechci vyndávat z myčky po 3 hodinách mytí upatlané skleničky a nedomyté talíře!

Přeci musí existovat účinné EKOtablety!

Tak jiné – jak jsem zajásala, když jsem viděla, že Alza začíná přemýšlet nad ekologií a udělal sérii svých vlastních tablet, jé a vyrábí je v ČR, to budou určitě mít i nízkou uhlíkovou stopu. Jdu do nich!

Jenže to megabalení 140 tablet je nekonečné, zvlášť když po několika tabletách zjistíte, že taky nemyjí dobře …

Co tedy s tím? Už delší dobu se tématem zabývám a ne a ne to lousknout. Začala jsem hledat účinnosti ekologických tablet do myčky v testech a žádný srovnávací test jsem nenašla. Jen několik recenzí a pak testy běžných tablet třeba s jedním zástupcem ekologických. Přeci to nevzdám!

Když se člověk naštve neustálým mytím nedomytého nádobí, které chtěl jen uklidit z myčky, tak z toho nemusí nádobí jen lítat, ale může z toho vzejít něco pozitivního!

Mě nedomyté nádobí dohnalo k zakoupení hromady typů tablet a rozjetí VELKÉHO SROVNÁVACÍHO TESTU EKOLOGICKÝCH TABLET. Dokonce myslím, že největšího v dějinách českých nezávislých testů ekologických tablet.

Skoupila jsem EKOtablety do myčky od všech výrobců…

Skoupila jsem všechny ekologické tablety, na které jsem narazila. Jen ty od Alzy jsem už podruhé nekupovala, jelikož mi nevyhovovaly.

Jéééé to je krása, tak nafotit a jedem. Cena všech balení dohromady se vyšplhala na 2433,- Kč

Zakoupené tablety k testování, jejichž hodnota přesáhla 2400,- Kč!

No jo, ale víc myček než jednu za den fakt nedávám a je potřeba otestovat pořádně – se solí, bez soli, s leštidlem, na eko režim i na vyšší teplotu, to je na jedny tablety 4 myčky x 9, takže ono to nebude hned tak… výsledky mohou být nejdřív za 5 týdnů!

Testovala jsem a testovala…

Zasekla jsem se jen na formátu vyhodnocování, jakmile jsem zvolila hvězdičkové hodnocení, udělala jsem si škálu, tak jsem vše šlo jako na drátkách. Testování vyžadovalo změny v domácích zvyklostech. Musela jsem synovi odejmout jeho domácí povinnost – vyndávání nádobí z myčky a muži jsem naopak práci přidělala, jelikož jsem ho pověřila vysoce zodpovědnou úlohou dávání tablet do myčky tak, abych já nevěděla, které tam jsou, a on měl vše pečlivě zapsané. 

Klíč k prvním týdnům testování jsem dostala až po zpracování vyhodnocení do tabulky. První tabulka testování bez soli, kde lze vidět nižší účinnost mytí i u vítězů vypadala následovně, všimněte rozptylu výsledků v posledním sloupci – 67-94 % umytí a to je pořádný rozdíl v účinnosti!

Porovnání účinnosti ekologických bezfosfátových tablet - první výsledky

V průběhu testování jsem si připravila přehled složení jednotlivých tablet, zvážila jsem jejich odpad a porovnala i ceny.

Mé testy tedy obsahují nejen aspekt účinnosti, ale také aspekt množství vyprodukovaného odpadu, ceny, uhlíkové stopy a hlavně složení jednotlivých typů tablet.

Ve výsledku jsem porovnala 10 typů tablet a jednu recenzi jsem měla již z minulé doby. A tak vznikl e-book 10+1 EKOlogických tablet do myčky.

Testování přineslo mnoho překvapivých zjištění. Například při posuzování parametru odpadů jsem nejprve odhadovala nevyužitý objem krabice, leckdy přesahoval i 30 %. Nicméně i u takových tablet, když jsem zvážila hmotnost obalu, tak jsem vypočítala, že je odpad 1 g papíru na tabletu. U jiných byl odpad skoro dvojnásobný. Když si představím, že i kdyby 1/4 ze 4 miliónů domácností v ČR užila dnes myčku, tak rozdíl kolik vyprodukují odpadu může být 1 milión gramů, tedy 1 tuna! Každý den….

Jsou všechny tablety stejné?

Asi nejvíc mě překvapilo, že je v tabletách takový markantní rozdíl i v účinnosti a vlastně i ve všech parametrech. V e-booku najdete odpovědi na otázky, zda je důležité dávat do myčky sůl i v případě používání tablet all in one? Zda jsou dražší tablety lepší? Zda je v ČR výrobce účinných tablet?

Jakou tabletu do myčky zvolit, aby byla účinná a zároveň šetrná k životnímu prostředí

Které tablety zvítězily?

Z 11 testovaných tablet mohu doporučit z hlediska účinnosti jen 6 druhů tablet, a když přidám hledisko obsahu fosforu, tedy tablety bezfosfátové, tak jen 3! Já jsem opravdu nadšená, že se mi podařilo nalézt tablety, které mohu s čistým svědomím používat – mají šetrné složení, vysokou účinnost a nejnižší množství odpadu z testovaných tablet. Které to jsou? Odpověď najdete v e-booku 😀

Problémy horších tablet byly kromě nedomytých zbytků jídla následující: tvorba povlaku (prášku) na skle, mastnoty na plastech, nevyleštěné nádobí, zbytky prášku na talířích, prášek pokrývající dno hrnce a usazeniny od čaje zůstávající v hrníčkách.

Pokud se chcete těmto problémům vyvarovat, pak si pořiďte doporučované tablety. Pokud už ekologické tablety používáte a přijali jste nedokonalost jejich mytí jako součást své oběti životnímu prostředí, tak vězte, že i ekologické tablety mohou být účinné!!! Jen vědět, které vybrat…

Cena e-booku je 73,- Kč – tedy tolik, kolik stojí 10+1 testovaných tablet.
Řešíte víc než jen tablety? Co takhle ekologické praní, netoxickou kosmetiku, drogerii bez nebezpečných látek a bez obalu, soběstačnou kuchyni? Jestli se snažíte na víc frontách, tak tento a další mé e-booky můžete dostat zdarma jako bonus ke tříměsíčnímu online kurzu Očista domova.

Chcete si otestovat Vy?

Jiná myčka a jiná tvrdost vody může mít vliv na účinnost mytí. Pokud si chcete otestovat Vy, tak neváhejte a napište mi. Mám ještě několik sad tablet do myčky, které mohu kamkoliv po ČR zaslat.

WASTEmANKA

Autorka online kurzu, který promění jakoukoliv domácnost v udržitelnou – Očista domova 🙂

Ukazuji lidem cestu k udržitelnějšímu způsobu života bez nadbytečných odpadů, které by tu po nás zůstaly tisíce let. Způsobu, který zlepšuje životní prostředí každého z nás.“

Chcete o mně vědět více? Můj příběh se dočtete zde >>

1 komentář

Napsat komentář

[instagram-feed]