fbpx

Skryté nebezpečí účtenek

Možná jste slyšeli, že se účtenky vyrábí z termopapíru. Ale pokud jste termopapíry podrobněji nestudovali (jako doposud já), tak určitě nevíte z čeho se termopapír skládá a co na něm je nebezpečného. O tom bude dnešní článek.

Proč řeším termopapír?

K pátrání po termoplastech mě dostala zdánlivá maličkost. Byla jsem v malé holešovické prodejně Barev a laků a známý pán, který ví o barvách úplně všechno, mi jako obvykle radil, čím natřít dřevo na můj vyvýšený záhonek. Přišla jsem si pro něco, co prodlouží životnost dřeva a zároveň nebude vadit při styku s půdou, vodou a rostlinami k jídlu. Výsledkem byl lněný olej. Ale co to má společného s termopapírem?

Když jsem platila a brala si od pána účtenku z prastarého tiskacího zařízení, tak jsem se zarazila. Účtenka byla na omak jiná hrubší, hned mě napadlo, že to není termoplast. Zeptala jsem se pána a on snad poprvé něco nevěděl. Dokonce mu bylo divné, proč to vlastně řeším. Nejdříve si myslel, že je to kvůli tomu, aby mi účtenka nevybledla, ale já jsem ho uklidnila, že o to strach nemám, ale chci vědět, kam ji správně vyhodit. Pán s nadšením poslouchal o tom, že termopapír do papíru nepatří, že je to častá chyba, která při recyklaci dělá neplechu.

Jak se pozná termopapír?

Když jsem došla domů s účtenkou a podezřením, že se jedná o čistý papír, tak jsem si řekla, že to musím ozkoušet. Ale jak to poznat na 100 %? Vrhla jsem se na čtení o termopapíru, jak se pozná od obyčejného a výsledkem bylo několik možností:

  1. dotykem – termopapír je hladký
  2. pohledem – termopapír je lesklý
  3. vrypem – na termopapíru při škrábnutí nehtem zůstane čára
  4. teplem – termopapír při vystavení teplu zčerná

Experimenty

No to je něco pro mě. Začala jsem testovat jednak účtenku z Barev a laků a k porovnání účtenku z Rossmanna. A opravdu, když máte srovnání, tak je jasně znát hladší a lesklejší verze oproti hrubšímu papíru.

Zajímavější je to u vrypu – čekala jsem, že na termopapíru vznikne čára, třeba jako když rýpnu přes kopírovací papír, ale vypadalo to jinak. Vznikla celkem neznatelná šedá čára, která se ale výrazně leskla. Dalším překvapením byla reakce na teplo – termopapír černá jen z jedné strany – z té potištěné. Z druhé strany prakticky černání není znatelné. Ta jednostrannost platí i u vrypu, čára vznikne také jen na straně s tiskem.

Proč? Souvisí to s vrstvením termopapíru. Obsahuje totiž celkem 4 vrstvy, první je krycí, druhá je termocitlivá a další 2 vrstvy jsou podkladové.

Doporučuji si po experimentech umýt ruce mýdlem, ostatně jako po každé manipulaci s termopapírem. Moje experimenty si můžete prohlédnout v následujícím videu:

Jak poznat termopapír?

A co to nebezpečí?

To mě fakt udivilo a nejdřív jsem si myslela, že se musí jednat o omyl. Když jsem ale stejnou informaci četla v několikátém článku, tak mě z toho začalo až mrazit.

Termopapír totiž obsahuje BISFENOLY (BP). Nic Vám to neříká? Buďte rádi, já jsem se s Bisfenoly prvně setkala při výběru kojeneckých potřeb. Maminky moc dobře vědí, že se dětské výrobky označují bez BPA (BPA free) – což je zkratka pro Bisfenol A, bohužel většinou výrobci neuvádí co použili místo toho bisfenolu A. Bisfenol A se dlouhá léta používal i jako přísada do termopapírů, ale vzhledem k jeho toxicitě byl nařízením EU od ledna roku 2020 zakázán, respektive koncentrace je regulována na mizivou. Nicméně bisfenol A nahradil bisfenol S (BPS). BPS má však podobné vlastnosti a v přírodě je ještě hůře odbouratelný než obávaný BPA.

Pokud tedy narazíte na symbol BPA free, tak to neznamená žádný zázrak, lepší nápis je BP free.

Zákaz používání BPS se zatím nechystá, a tak účtenky zůstávají stále nebezpečné. BS negativně ovlivňují naše hormony a mohou vést k různým druhům rakoviny. Dřívější studie také zjistily, že mohou být spojeny i s neplodností, autismem, ADHD, obezitou či cukrovkou, uvádí server Týden a odvolává se na server Daily Mail.

Na co ještě se termopapír používá?

Tento typ materiálu se používá kormě účtenek i na výrobu jízdenek, stvrzenek v bankomatu, parkovacích lístků, vstupenek a faxů.

Co dělat/nedělat?

Jelikož BP se do těla dostanou stykem s kůží, tak některé články doporučují při častějším styku s termopapírem (například pokladním) používat rukavice. Účtenky by se určitě neměly dostat do kontaktu s potravinami a to zejména s masem. Kromě toho je doporučováno je nemačkat a zbytečně s nimi nemanipulovat (psát na ně, hrát si s nimi). Rozhodně bych termopapír nedávala do rukou malým dětem.

No to je tedy věc. Já jdu vyndat všechny termopapíry z peněženky, z auta a kabelek… Už si na účtenky budu dávat pozor a asi je na pokladně budu brát jenom v nutných případech.

Proč nepatří do papíru?

Jelikož termopapír není čistý papír, ale jedná se o směsný materiál, tak nepatří do PAPÍRu, ale do SMĚSNÉHO odpadu.

WASTEmANKA

Autorka online kurzu, který promění jakoukoliv domácnost v udržitelnou – Očista domova 🙂

Ukazuji lidem cestu k udržitelnějšímu způsobu života bez nadbytečných odpadů, které by tu po nás zůstaly tisíce let. Způsobu, který zlepšuje životní prostředí každého z nás.“

Chcete o mně vědět více? Můj příběh se dočtete zde >>

Přehled článků přečtených pro tento: Veronica, Týden, Kupi,

Napsat komentář

[instagram-feed]