fbpx

(Ne)soulad zero waste a minimalismu?

Základní principy zero waste (ZW) stojí na pěti pilířích (5R v angličtině, česky 5Z i jiné překlady). Jaký je jejich soulad s myšlenkami minimalismu? Je těžké být minimalistou a zároveň redukovat odpad a žít udržitelně nebo to naopak jde „ruku v ruce“?

1. Zamítni

Ve smyslu odmítej vše nepotřebné, a to nejen povrchně, je v báječném souladu s minimalismem.

V praxi to znamená nejen odmítání všeho zdarma – letáků, katalogů, pytlíků, tašek, brček, ale také vědomé odmítání nabízených nepotřebných produktů z množstevních slev – akcí 2+1, 50% na další produkt, co takhle koupit k té tiskárně ještě náhradní toner? Obchodníci používají různé praktiky (výprodeje, slevy, upsells, cross sells apod.), které pro neodmítavého zákazníka často končí tím, že sice „ušetřil“ oproti koupi produktů za plnou cenu, ale donesl si domů o několik věcí víc, než původně chtěl, a HLAVNĚ než potřebuje.

Zkrátka i ZW i minimalista musí mít pevnou vůli a jasnou mysl – jelikož oboje potřebuje k tomu, aby cíleně kupoval jen skutečně potřebné věci (kterých je minimum).

2. Zredukuj

Pilíř redukce počtu věcí, kterými se člověk obklopuje, navazuje a staví na základech 1. pilíře. Jedná se o redukci konzumního způsobu života, ale i častou redukci věcí ve svém nejbližším okolí.  ZW i minimalista při každém úklidu nechá jen ty věci, které dávají smysl nebo chcete-li podle Marie Kondo – radost. Nicméně výraznou odlišnost vidím v motivaci.

Mezi pohnutky ryze minimalistické náleží cíl čisté mysli – díky čistému okolí, oproštěnému od nepotřebných věcí. Tedy pohnutky sice pozitivní, ale veskrze sobecké (jestli se považujete za minimalistu a nesouhlasíte, tak jste možná víc zero wasteař). Zastánci ZW redukují, aby zlepšili okolí, nabídli své nepotřebné věci ostatním a tím předešli zbytečnému kupování věcí nových a v neposlední řadě, aby vyčistili přírodu. Redukují hlavně s cílem obecně prospěšným, s přesahem sebe sama.

Potenciální nesoulad ZW a minimalismu nastává v okamžiku, kdy se člověk neužitečných a nechtěných věcí zbavuje. Zatímco vyhraněný minimalista může vše vytřídit a vyhodit, tak ZW má cestu mnohem komplikovanější. ZW se zabývá svým odpadem do hloubky a otázka „kam s ním?“ pro něj má mnoho rozměrů/aspektů, více rozvedených v dalších dvou ZW zásadách.

3. Znovupoužij

Představuje, dle mého názoru, největší kámen úrazu. Pilíř v sobě zahrnuje výraznou preferenci znovupoužitelných věcí na úkor jednorázových, v níž jde ZW a minimalismus ještě více méně po společné cestě, ale následně se rozchází úplně opačným směrem. Zatímco zastánce ZW má tendenci staré obaly a třeba i rozbité věci opravovat, schovávat k dalšímu možnému použití, tak minimalista je nekompromisně odstraňuje ze svého světa.

Naštěstí nejsem ani vyhraněná minimalistka ani militantní zastánkyně ZW, takže jsem našla řešení, které alespoň částečně uspokojuje obě strany. Nechávám si jen věci, o kterých vím, že je použiji na konkrétní účel, nenechávám si nic jen tak, pro tzv. „strýčka příhodu“.

Téma upřednostnění znovupoužitelných věcí na úkor jednorázových je klíčovým v mém e-booku 33+1 možností čím nahradit JEDNORÁZOVÉ PLASTY.

4. Zrecykluj

Na každou věc je třeba nejprve aplikovat první 3 pilíře, když ale nešla ani zamítnout, ani zredukovat, ani znovu použít, tak nastává alespoň využití materiálu – recyklace. Recyklace je u nás realizována díky rozšířenému třídění odpadu. Ze statistik vyplývá, že odpad třídí 73 % Čechů. Předpokládám, že podíl minimalistů bude ještě vyšší číslo. Třídění odpadu zabraňuje tomu, že mnoho použitelného materiálu skončí na skládce, ve spalovně nebo ještě hůře v přírodě.

Z mého pohledu jde sice o činnost neoddiskutovatelně prospěšnou, ale v současné alarmující situaci rostoucího podílu plastů v přírodě, které se nám vrací doslova do úst v podobě mikroplastů, nedostačující. Je nezbytně nutné osvojení a podstatné rozšíření prvních 3 pilířů jako nástavby na pečlivé třídění odpadu. Jak zdokonalit své třídění odpadu a postupně si osvojovat další techniky ZW se můžete dočíst v e-booku Jak se stát MISTREM ve třídění odpadu.

5. Zkompostuj

Vše, co zbylo po prvních 4 pilířích by mělo jít zkompostovat – navrátit přírodě k užitku. Kompostování v posledních letech zažívá boom, ale zejména ve městech zůstává ještě velké množství bioodpadu zbytečně bez využití. Já jsem se problematikou kompostování podrobněji zabývala v e-booku 50+1 možností, kam vyhazovat BIOODPAD a díky svému přehledu mohu zodpovědně napsat, že i vyhraněný minimalista má dnes možnost tento pilíř elegantně naplnit.

Zatímco zastánce ZW si pořizuje do bytu vermikompostér, bokashi kompostér a na zahradu klasický (zahradní) kompostér, tak zastánce minimalismu spíše sáhne po čistějším, designovém a kompaktnějším řešení ve formě bílého elektrického kompostéru. Podrobný přehled možností s popisem výhod a nevýhod jednotlivých metod najdete v e-booku.

Ač jsou cesty a ZW a minimalismu odlišné, lze oba principy ve většině případů skloubit a dosáhnout podobných výsledků a to i v prostředí městských bytů. Výsledkem může být snížení konzumního způsobu života a návrat k přírodě. Záleží jen na cílevědomosti lidí…

A co Vy? Jste víc minimalista, nebo zero wasteař? Přijďte diskutovat do fb skupiny Trvale udržitelná domácnost.

WASTEmANKA

Autorka online kurzu, který promění jakoukoliv domácnost v udržitelnou – Očista domova 🙂

Ukazuji lidem cestu k udržitelnějšímu způsobu života bez nadbytečných odpadů, které by tu po nás zůstaly tisíce let. Způsobu, který zlepšuje životní prostředí každého z nás.“

Chcete o mně vědět více? Můj příběh se dočtete zde >>

Napsat komentář

[instagram-feed]