fbpx

Vyrostla jsem ve stínu uhelných elektráren v severozápadních Čechách, což silně formovalo můj vztah k životnímu prostředí. Vážím si přírody, snažím se na Zemi chovat jako host, který je tu na krátké návštěvě. Nechci po sobě zanechat hromady odpadků, které tu budou ještě za 10 tisíc let!

Odpadem jsem se začala zabývat již za studií Hospodaření s přírodními zdroji (Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy), odpadové hospodářství byla a stále je moje srdcovka.

Čeho mám plnou hlavu?

Hlavou se mi neustále honí myšlenky ohledně odpadů. Nejvíce se zaobírám tříděním, redukcí odpadu a minimalizací produkce plastů. Vědomě snižuji negativní vliv chodu své domácnosti na životní prostředí. Od dob studií jsem se usadila v centru Prahy a založila rodinu, která už čítá 5 členů.

Můj vztah k odpadům se silně promítl i do mateřství. Když jsem se dočetla, že používáním jednorázových plen dám do vínku svému děťátku 2 tuny těžko zpracovatelného odpadu, tak byla volba jasná – budu používat látkové pleny. Upřednostnila jsem ekologii před pohodlností.

Lidé zpohodlněli, naše pohodlí je vykoupeno daní, kterou budou svým zdravím platit ještě vnoučata našich vnoučat.

Správné třídění je základ

Mám bohaté zkušenosti s tříděním odpadu. Třídím odpad více než 20 let, začínala jsem v době, kdy bylo třídění většině lidí pro smích. Nejprve jsem třídila papír, sklo, plasty a postupně jsem přidala i nápojové kartony, kovy a bioodpad. Bioodpad třídím už 5 let, ze začátku jsem vozila tramvají pytle bioodpadu ze zahrady do sběrného dvora, později jsem si pořídila vermikompostér a nakonec prosadila popelnici na bioodpad v bytovém domě.

Koukám se do popelnic a nestačím se divit

V množství vytříděného odpadu si vedeme (v ČR) celkem dobře, i když ze statistik obsahu směsných kontejnerů vyplývá, že máme potenciál vytřídit ještě 2x tolik materiálu. Bohužel v kvalitě vytříděných odpadů máme velké rezervy.

V domě kontroluji odpadky v kontejnerech a nestačím se divit. Je mi líto, když vidím ve směsném odpadu PET láhev, nebo kovové plechovky, pokud je to jenom trochu možné, tak přehazuji. Ale všechno přeci přehazovat nemůžu, chce to, aby lidi třídili poctivě a pečlivě. V domě máme mnoho nájemníků a cizinců, co když to neumějí?

A tak jsem nejprve udělala plakáty do odpadové místnosti s informacemi o třídění a pak jsem se rozhodla jít ještě dál a začít informace šířit na webu. Vím, že když bude třídění kvalitní – tak bude kvalitní i druhotná surovina, která z vytříděných odpadů vznikne. Když bude druhotná surovina kvalitnější, tak bude cenově dostupnější a atraktivnější pro zpracovatele druhotných surovin. Tedy více se zrecykluje než nyní.

Poctivé třídění jako první krok k redukci odpadu

Když jsem v roce 2019 napsala svůj první e-book – Jak se stát mistrem ve třídění odpadu, uvědomila jsem si, že mohu dělat mnohem víc než třídění odpadu a tak jsem se vydala na cestu redukce odpadu. Postupně nahrazuji běžně používané prostředky na mytí a úklid šetrnými k životnímu prostředí, šetřím tak zejména odpadní vody. Testuji účinnost dostupných ekologických náhrad „chemických“ úklidových prostředků, pročítám diskuze a sbírám zkušenosti uživatelů. Chci z výsledků testování vytvořit kurz, který bude základním kamenem k přechodu od třídění k redukci odpadu.

Budu ráda, když se ke mně přidáte a dáte se se mnou na cestu, která vede k trvale udržitelné domácnosti.

WASTEmANKA

Autorka online kurzu, který promění jakoukoliv domácnost v udržitelnou – Očista domova 🙂

Ukazuji lidem cestu k udržitelnějšímu způsobu života bez nadbytečných odpadů, které by tu po nás zůstaly tisíce let. Způsobu, který zlepšuje životní prostředí každého z nás.“

Chcete o mně vědět více? Můj příběh se dočtete zde >>

1 komentář

  1. […] Pro naše děti bychom udělali všechno, ale děláme opravdu to nejlepší, co můžeme? Co děti skutečně potřebují ke štěstí? Vábení naší doby je velmi zaměřené na materiální uspokojování potřeb a věci nad námi mají skutečně moc – „moc věcí„. Nemít věcí moc, to je opravdová SVOBODA. […]

Komentáře nejsou povoleny.

[instagram-feed]